Як навчити дитину говорити

21 квітня 2012

Дитячий лепет завжди викликає позитивні емоції. Особливо – у батьків, але також і у сторонніх людей. І так і хочеться лялякаючому малюкові щось відповісти. Але все це розчулює до пори до часу, і в якийсь момент мама може зрозуміти (або почути з-за спини), що вже давно настав час дитині розмовляти, а він крім складів нічого не знає.

Своєчасне звернення до логопеда може вирішити багато труднощів в розвитку мови. А своєчасний розвиток може і зовсім запобігти появі будь-яких проблем. Безсумнівно, треба йти другим шляхом. Тим більше що саме він настільки цікавий і захоплюючий для самих же батьків, що подарує тобі виключно незабутні моменти спілкування з твоїм малюком.

Починай з народження

Всі ми знаємо, що дитинка чує звуки і дізнається рідні голоси ще в утробі матері. І спілкування з нею уже в цей період дуже благотворно позначається на зв’язку між нею і батьками в майбутньому. І на його розвиток в тому числі. Але якщо говорити про спілкування саме з дитиною, а не з плодом, то і в цьому випадку нема чого чекати – починай з народження.

Немовлята швидко ростуть і розвиваються і особливо активно ці процеси проходять у мозку. Нехай новонароджений ще не вміє розрізняти кольори і чітко бачити обличчя, але вже прислухається до звуку, реагує на нього веденням очей по кімнаті. Йому явно подобається слухати, тому слід вже з народження багато розмовляти з малюком , але ласкаво і спокійно.

До чотирьох місяців пасивний слухач стає активним оратором: він починає гуліти. Виспівування звуків є відмінним тренуванням і розробкою артикуляційного апарату. Дитина експериментує з вимовою звуків та їх поєднань, а також намагається виразити за їх допомогою свої емоції. Дуже важливо оцінити його старання, не залишати без уваги ці «виступи». Бери участь в розмові, перетворюючи її в діалог. Повторюй почуте, перепитуй, захоплюйся – дитина повинна знати, що ти її чуєш, розумієш, і тобі це подобається.

Уже зараз можна розпочати навчання. Якщо дитина із задоволенням співає пісеньку «ді-ді-ді», запропонуйте йому вивчити нову: «на-на-на».

Перші уроки

Дуже скоро спів звуків перетвориться на вимову конкретних складів. З 6 до 12 місяців дитина активно лепече, починаючи з найпростіших для нього сполучень: ма-ма-ма, та-та-та, да-да-да, ба-ба-ба. Спочатку вони зовсім нічого не означають, окрім мовленнєвого розвитку малюка. Але ближче до року дитина чітко розуміє значення і різницю між ма-ма і ба-ба і називає так конкретних людей, тобто маму і бабусю.

Як тільки малюк активно залепетав – час проводити перші уроки. Для цього найкращим чином підійде прослуховування казок. Починай з дуже коротких фрагментів в кілька хвилин. Це повинна бути проста казка з читанням і співом. Повторюй нявкання або дзижчання, яке звучить на записі, підспівуй пісеньку, і тоді дитина буде брати участь у занятті і дуже скоро запам’ятає весь сюжет казки.

У період з 6 місяців до року дуже важливо, щоб дитина багато слухала. Не применшуй значення простих коротких казок, спілкуйся з нею поза заняттями – такими ж короткими і простими реченнями, але безсумнівно правильно вимовними. Сюсюкання з дітьми неприпустимо, якщо ти хочеш, щоб у них формувалася правильна грамотна мова. Тому відразу говори дитині «машинка», а не «масинка», «хороший», а не «хольосий».

Маленьким діткам дуже подобаються короткі віршики та пісеньки. І навіть якщо дитина ще не розмовляє, вона вже може запам’ятати вірш. Перевір: розповідай йому один і той же віршик протягом якогось часу, і одного разу «забудь» правильне закінчення рядка – малюк тут же відреагує на помилку.

Коментуй дії і задавай питання

Після року словниковий запас маленького говоруна буде стрімко рости. В цей період він активно намагається наслідувати всім словам і звукам, які чує. Завдання батьків – коментувати. Супроводжуй словами все, що ти з дитиною бачиш і робиш. І намагайся, щоб ці пропозиції були максимально короткими і зрозумілими:

«Ми йдемо в магазин. Купимо Саші молоко »,

« Мама варить суп. Оля буде їсти »,

« Світить сонечко. На вулиці тепло ».

Намагайся не давати дитині багато інформації відразу: все поступово. Спочатку ознайом її з одним поняттям або предметом. Коли дитина буде впізнавати і називати його – тільки тоді починай вивчати властивості і характеристики. Наприклад:

Це машина. Машина велика. Машина синя. Як їде машинка? Б-р-р-р, та машинка їде, б-р-р-р. Машина може возити людей і вантаж. Подивися: машина везе пісок діткам.

Не забувай про те, що будь-яке заняття з дитиною, у тому числі і розвиток мови, має найбільший ефект у формі гри. Показуй йому картинки в книжці, на кубиках, на картках, покажи, як їде машинка, граючи з ним в пісочниці.

Не соромся кривлятися

Щоб артикуляційний апарат дитини розвивався швидше і легше, їй слід в цьому допомогти. Весело і корисно просто кривлятися перед дзеркалом, витягаючи язика вперед, намагаючись дістати ним до носа або підборіддя, скручуючи в трубочку або тремтячи їм, як крилом. Намагайся, щоб у грі були задіяні і язик, і губи, і зуби. Корисно перекочувати язиком по щоках, як ніби-то у тебе в роті горішки. Або цокати їм, нібито їде коник. Частіше складай губи трубочкою. Діткам дуже подобається задувати свічки і дути мильні бульбашки – можна вбити одразу двох зайців: і грати, і розробляти артикуляцію.

Нехай працюють пальчики

Про значення розвитку дрібної моторики відомо вже давно й багато. Не нехтуй ним і ти. Адже дрібна моторика і мова безпосередньо пов’язані між собою!

При цьому не потрібно завалювати дитячу дорогими «Розвивалками». Немає нічого цікавішого для дітей, ніж дорослі речі. І справжнісінькою лабораторією може стати твоя кухня. Тим більше що це дуже зручно: поки ти зайнята обідом, малюк розвиває дрібну моторику і вчиться говорити. Він працює пальчиками – ти коментуєш, не забула?

Дозволь йому пограти з крупами – це корисно і цікаво! Дай можливість помісити тісто, поліпити з нього, пустити ручки в борошно або цукор. Добре б забезпечити його самими різними дрібничками: за формою (довгасті, довгі вузькі, квадратні, круглі, плоскі), за розміром (великі, маленькі, середні, дрібні, великі), по структурі (шорсткі, гладкі, ребристі, м’які, пухнасті) .

Абсолютно всі дітки люблять кришечки, які можна закручувати і відкручувати, а також гудзики. Тільки стежте за тим, щоб малюк не наївся чого або не засунув собі в ніс або вухо – вони ж експериментують! І не переживай через безладдя на кухні – це така дрібниця в порівнянні з пізнавальним процесом!

Корисно знати

Хотілося б ще відзначити, що маленьким діткам не слід купувати електронних іграшок. Кубики, м’ячики, ляльки та машинки, різні тваринки – кращий вибір для розвитку мови і мислення. У такому випадку дитина стає активним учасником гри, має можливість побувати в різних ролях, виконувати різні дії і супроводжувати їх словесно. А електронні іграшки все роблять самі, без участі дитини.

Оціночна шкала

Скільки слів повинна знати дитина, яка нормально розвивається? Ці параметри дуже індивідуальні, але орієнтуватися все ж можна на деякі дані

  • до першого року життя близько десятка простих слів (мама, тато, дай) і звукоподражаний (ж-ж-ж, у-у-у, ав-ав, ку-ку)

  • до 1,5 років від 20 до 100 слів,

  • до 2 років – 100-300 слів!

при умові, що з дитиною постійно спілкуються. Проте увагу слід звертати не лише на кількість і темпи освоєння нових слів, а й на якість їх вимови, особливо після двох років.

Важливий момент

Спочатку діти розучують звуконаслідування (б-р-р-р) і тільки потім – слово, його позначає (їде). Щоб він вчасно міг переходити від однієї форми вираження в іншу, завжди називай предмет або дію у відповідь на виголошений дитиною звук. Почули звук поїзда, і дитина тут же промовила «ту-ту», – підтверди: «так, ту-ту, поїзд поїхав». Також проси вимовляти прохання вголос і не заміня слова діями. Якщо малюк показує пальчиком на двері, то попроси: «Говори« хочу гуляти ». Або ж якщо тягнеться до тебе рукою, щоб щось взяти, прокоментуй: «Скажи« дай мені печиво ».

Логопеди радять вести щоденник нових слів та звуконаслідувань, освоюваних твоєю дитиною. І тоді можна буде легко бачити тенденцію до збільшення їхкількості. Це допоможе своєчасно виявити труднощі в розвитку мови і вжити необхідних заходів для їх подолання.

Бажаємо успіхів у цікавій і важливій справі!

Ваш коментар
 
© Copyright 2011 - 2016 Відчуй щастя материнства Всі права збережено
Технічна підтримка - kopaweb.