Запор у дитини: що робити?

6 червня 2012

Запор у дітей це дуже поширена і делікатна проблема. Причини запору у дитини можуть бути самі різні: харчова алергія, неправильне харчування, психологічні фактори, запалення області анального отвору і т.д. Якщо запори у дитини виникають часто і не проходять без лікування, потрібно обов’язково показати дитину лікарю і пройти обстеження. Лікування запору у дітей різного віку включає усунення причин запору, використання препаратів для лікування дисбактеріозу кишечника, використання проносних препаратів, клізми.

Що таке запор?

Запор – це утруднення акту дефекації (процес випорожнення кишечника) або відсутність самостійного випорожнення кишечника протягом якогось періоду часу.

Проте не всі батьки приходять до лікаря з даною проблемою у дітей або звертаються не відразу, оскільки не надають їй належного значення або не знають, чи є такий характер стільця в дитини нормою або патологією.

Запор у дитини: що робити?

Запор у дитини: що робити?

Вікові норми частоти стільця у дітей

Частота стільця у дітей різного віку різна. Новонароджена дитина, що знаходиться на природному вигодовуванні, може мати стілець стільки раз, скільки його годують. Для дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні, до року запором вважається відсутність самостійного стільця протягом доби.

 Вік дитини  Нормальна частота стільця
 Від народження до 6 місяців  1-7 разів на добу
 Від 6 місяців до 2 років  1-3 рази на добу
 Старше 2 років  Від 2 разів на добу до 1 разу на 2 доби

Причини запору у дітей

Причинами запору можуть бути

 • недостатня кількість спожитої клітковини в раціоні харчування дитини,

 • малий об’єм випитої рідини,

 • недостатня фізична активність

 • м’язова слабкість – у маловагих дітей, при рахіті, а також при малорухомому способі життя

 • запальні захворювання товстої і прямої кишки, дисбактеріоз кишечника

 • безконтрольне застосування деяких ліків (смекта, імодиум, біфідумбактерин, ферментні препарати)

 • часте використання клізм і проносних пригнічує власний рефлекс на спорожнення кишечника

 • глистова інвазія нерідко супроводжується запорами.

Діти нерідко, також як і дорослі, ведуть малорухливий спосіб життя (телевізор, комп’ютер, настільні ігри). Саме тому лікарі відносять запори до однієї з «хвороб цивілізації». Якщо затримка стільця зберігається у дитини більше 3-х місяців, слід говорити про хронічний запор. За механізмом виникнення запори діляться на первинні (органічні) і вторинні (функціональні).

Читай також: Глисти у дітей: симптоми і лікування

У переважній більшості випадків у дітей зустрічаються функціональні запори, тобто порушення регуляції шлунково-кишкового тракту. Причин функціональних запорів дуже багато.

Неправильне харчування

Для дітей першого року життя призводити до розвитку запорів може ранній перехід на штучне вигодовування або неправильне харчування мами при грудному вигодовуванні. Недостатнє споживання води дітьми, які перебувають на грудному вигодовуванні, часто призводить до зміни консистенції стільця і ??зменшення частоти дефекації. До розвитку запорів також може призвести перехід на змішане або штучне вигодовування, зміна суміші.

У дітей більш старшого віку до уповільнення моторики може привести обмеження рослинної клітковини в раціоні (овочі, фрукти), переважання в харчуванні висококалорійної їжі, жирів, і хлібобулочних виробів, тривале вживання механічно і термічно делікатної їжі (перетерті блюда, киселі, каші), вживання продуктів, що уповільнюють моторику, таких як рис, ікра, гранат, айва, шоколад, борошняне, недотримання питного режиму.

Порушення з боку нервової системи

У дітей першого року життя причиною закрепів може бути перинатальне ураження ЦНС (наприклад, на тлі патології вагітності та пологів). У дітей старшого віку вони можуть виникати на фоні стресових ситуацій, наприклад, конфлікти в сім’ї та школі, зміна місця проживання, страхи, а також бути проявом вегетативної дисфункції.

Психологічний фактор

Якщо одного разу дитина відчула сильний біль при дефекації, наприклад, через травмування стінки кишки щільним калом або при наявності тріщини заднього проходу, в неї може сформуватися асоціація процесу дефекації з болем і так звана «боязнь горщика». Вона нерідко зберігається і після загоєння тріщин і вкрай важко піддається “лікуванню”.

Запор у дитини: що робити?

Запор у дитини: що робити?

Потім дитина може затримувати стілець на знак протесту, якщо батьки насильно висаджують її на горщик або, навпаки, для залучення уваги батьків.

Що робити при запорах?

При виникненні запорів у дитини батькам обов’язково потрібно звернутися до дитячого гастроентеролога.

Обстеження дитини з запорами

Після проведення огляду дитини, в тому числі області ануса, лікар призначить необхідні лабораторні та інструментальні дослідження калу, в тому числі на яйця глистів і дисбактеріоз.

Іноді для виключення найсерйозніших причин закрепів – аномалій розвитку товстої кишки, буває необхідне проведення інструментальних методів.

З урахуванням важливої ??ролі нервової системи у виникненні запорів часто потрібна консультація психоневролога, проведення психологічних тестів, ехоенцефалопатіі та інших методів.

Зазвичай, щоб вирішити проблему запорів у дітей досить нормалізувати харчування і режим.

Харчування дитини при запорах

Важливу роль відіграє достатній прийом рідини, дитині слід давати соки, мінеральну воду, квас, компоти; кисломолочні продукти. Харчування має бути повноцінним, відповідним по віку, з підвищеним вмістом продуктів, що підсилюють моторну функцію кишечника, великою кількістю сирих та варених овочів (морква, буряк, гарбуз, кабачки) і фруктів.

До продуктів, що сприяють випорожненню товстої кишки, відносяться також

 • чорний хліб,

 • хліб з висівками,

 • сухофрукти, особливо чорнослив, курага, інжир;

 • вівсяна крупа,

 • м’ясо з великою кількістю сполучної тканини (сухожилля, фасції);

 • рослинна олія.

 

Харчування дробове (5-6 разів на день).

Не рекомендується включати в дієту продукти, що затримують випорожнення кишечника:

 • бульйони,

 • протерті супи,

 • рисові, манні каші,

 • киселі,

 • в’яжучі фрукти (груша, айва, гранат).

Кисломолочні продукти дитина повинна отримувати щодня, оскільки вони позитивно впливають на мікрофлору кишечника. Наприклад, кефір (краще першого дня виготовлення), кисле молоко, йогурт, закваски.

Хороший лікувальний ефект роблять пшеничні висівки, вони стимулюють роботу кишечника за рахунок збільшення маси фекалій і вмісту в них води. Їх додають в їжу в дозі від 1 чайної до столової ложки 2-3 рази на день протягом одного-двох місяців. Дитина при цьому повинна багато пити. Іноді при прийомі висівок, може посилюватися газоутворення. У зв’язку з цим, перед вживанням їх необхідно обдати окропом, настояти 10-15 хвилин, а рідину злити.

Профілактика запорів у дітей

Для профілактики закрепів у дітей на першому році життя необхідно, перш за все, зберігати грудне вигодовування, вчасно вводити в раціон фруктові пюре: яблучне, абрикосове, персикове, пюре з чорносливу. А мама повинна дотримуватися вищеописаної дієти, особливо, якщо і в неї бувають затримки стільця. В якості першого прикорму маляті з запорами краще ввести овочеве пюре.

Для дітей з запорами, що знаходяться на штучному вигодовуванні, існують спеціальні молочні суміші.

Слід зазначити, що у грудних дітей ще слабо розвинений рефлекс на спорожнення кишечника. Для стимуляції рефлексу на спорожнювання кишечника можна провести легкий масаж живота за годинниковою стрілкою за 5-7 хвилин до годування, викладання на живіт, підгинання ніжок до живота, а також поставити газовідвідну трубочку.

Крім дієти велике значення має спосіб життя. Батьки повинні звертати увагу на формування режиму дефекації в дитини: бажано, щоб вона ходила в туалет в один і той же час доби (краще вранці), в будинку повинен бути зручний туалет, не можна допускати больових відчуттів і негативних емоцій в момент спорожнення кишечника. Необхідно уникати ранкового поспіху, дитині треба добре поснідати.

Чи можна самостійно давати дитині проносне?

Іноді батьки намагаються самі лікувати дитину, даючи йому різні проносні засоби, які зараз широко представлені в аптеках. Дитячі лікарі не рекомендують це робити, оскільки більшість проносних призначені для дорослих і їх ефект короткочасний. Також, вони можуть давати численні побічні ефекти, такі як алергічні реакції, втрата калію, білка через кишечник, дисбактеріоз, пригнічення власного рефлексу на спорожнення кишечника.

Лікарські препарати для лікування запору може призначити тільки лікар. На першому місці по ефективності і безпеки стоять препарати лактулози.

Лактулоза – вуглевод, що не зустрічається в природі, він не всмоктується в кишечнику і за рахунок підкислення його вмісту розм’якшує кал і покращує його евакуацію. Крім того, лактулоза створює сприятливе середовище для росту корисних лакто-і біфідобактерій в кишечнику. Приймати препарати на основі лактулози можна довго, але зазвичай курс становить близько двох місяців.

Запори – одна з найпоширеніших проблем у дітей різного віку. Але лікування їх досить трудомістким для лікарів і батьків. Не існує одного лікарства, щоб відразу позбутися від запорів. Чим раніше батьки прийдуть з дитиною до лікаря, тим успішніше буде лікування, і не виникнуть ускладнення.

Ваш коментар
 
© Copyright 2011 - 2016 Відчуй щастя материнства Всі права збережено
Технічна підтримка - kopaweb.